Blond, czyli jak wiele dzieli Jabłonowo od Brukseli

Blond 1Dzisiaj długo wyczekiwania przeze mnie nowość z Browaru Jabłonowo. Brand Manufaktura Piwna właśnie poszerzył się o kolejną pozycję. Tym razem postanowiono zagłębić się w belgijskie klimaty. Trochę długo trwały te przymiarki, ale na szczęście już po wszystkim. Owocem usilnych działań jest Blond. Czy doczekaliśmy się godnego polskiego piwa w belgijskim stylu? Czy może znowu to kolejna atrapa? Zapraszam do lektury!!!

Browar Jabłonowo kazał nam bardzo długo czekać na kolejną nowość spod znaku Manufaktury Piwnej. Od ostatniego poszerzenia oferty minęło około rok czasu. Przynajmniej tak mi się wydaje, ale nie kojarzę nic, co miałoby swoją premierę w tymże okresie. Tak naprawdę to wszystkie wyczyny premium brandu rodem z Jabłonowa zostały przyćmione chociażby przez same Podróże Kormorana. Kiedy MP przygotowywała najnowszą propozycję, w Olsztynie zaprezentowali Weizenbocka i jakże przełomowe dla browarów regionalnych American IPA. Reszta konkurencji też nie spała i próbowała zagarnąć większy kawałek tortu, chociażby przez zmianę etykiet. Dlatego wydaje mi się, że w Browarze Jabłonowo lekko przespali pewien gorący okres. Jakby tego było mało to sporo ludzi zaczęło narzekać na Manufakturowego Pilsa. No, ale w końcu doczekaliśmy się oficjalnej informacji  o nowym piwie, która potwierdziła, że ludzie w BJ żyją i starają się stworzyć coś ciekawego. Z pewnością do takowych można zaliczyć Blond. Mimo wszystko i tak z tyłu głowy zapala się lampka, przypominając mi o dostępnym od dawna „belgijskim” napitku – Klasztorne Na Wzór Piwa Trapistów. Jednak nie ma co się uprzedzać i trzeba sprawdzić. Tak, więc parametry Blond-a wyglądają następująco: 6,1% alkoholu przy ekstrakcie na poziomie 15%. Etykieta dosyć fajnie nawiązuje do stylu w jaki zostało uwarzone piwo. Jasna kolorystyka, odpowiednia czcionka, pieczęć. Jednak wszystko jest trochę mało urozmaicone.Blond 2Otwieram. Po przelaniu do szkła, piana okazuje się być średnia, drobnoziarnista i trwała. Kolor to klarowne, ciemne złoto (czego nie widać na zdjęciach).Blond 1Zaczynam. Zapach to zestawienie słodowości, chleba, masła i alkoholu. W smaku od razu wychyla się mało przyjemna słodowość, która dosyć szybko nakrywana jest chlebowymi akcentami i dziwną migdałową nutą. Do tego wszystkiego pojawia się narastający alkohol. W tle obecny diacetyl. Na finiszu lekko spirytusowa goryczka. Całość mdła i mało belgijska. Wysycenie na poziomie średnim, w stronę niskiego.

Podsumowując, Blond to kolejna średnio udana interpretacja belgijskiego stylu. Moim zdaniem Manufaktura Piwna powinna zaprzestać prób spoglądania w kierunku Beneluksu. Ten temat jest ciężki do przerobienia nawet dla dużo bardziej szanowanych graczy (Browar Artezan). Dlatego wolałbym, aby Jabłonowo pozostało przy bardziej przyziemnych propozycjach, które są prostsze do zrealizowania. Wtedy jest szansa, że trafi nam się piwo nawiązujące formą do Altbier-a, czy też Manufakturowego Pilsa.

Piwo do nabycia w sklepie Rodzinka-Bis w Warszawie, na ul. Pejzażowej 2 lok.U-2!!

Reklamy

5 thoughts on “Blond, czyli jak wiele dzieli Jabłonowo od Brukseli

  1. Chyba Manufaktura zaskoczyła, bo Jabłonowo wrzuciło również Belfast pod jej skrzydła…nawet szukałem na puszce czy przypadkiem jakiś piwowar nie sygnuje nowej receptury ale nie.

  2. Jabłonowo mile zaskoczyło mnie Altem, ale kiedy przeczytałem,że ludziska zaczęli narzekać na Pilsa (niezły był na początku) postanowiłem dorzucić swój kamyczek i zasygnalizować,że Alt już altem nie jest. Kupiłem ostatnio w Piotrze i Pawle i w butelce był jakiś kwasior. piwo nie było skisłe ani przeterminowane, po prostu wytrawne do bólu z wyraźną nutą kwasu mlekowego. No chyba nie o to w alcie chodzi. Nie wierzę w Jabłonowo!

  3. Po piwnej rozpuście przyszła pora na degustację Blonda. Jak ktoś gdzieś pisał, było to w jego przypadku pierwsze wylane od wieków piwo. Ja go co prawda nie wylałem, ale wolałbym się już chyba napić Perły. Sorry wodzu, nigdy więcej piwa z Jabłonowa!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s