Grodzki India Pale Ale, czyli każdy chce mieć IPA

Grodzki IPA 1Polska scena piwna robi się coraz ciekawsza. Jeszcze do niedawna można było rzec, że nasz kraj to kraina lagerem i miodowym płynąca. Teraz powolutku „obowiązkiem” staje się pozycja, w której chmiel wykręca całą twarz. IPA staje się stylem, który każdy szanujący się browar powinien mieć w swoim portfolio. Czy Browar Grodzka 15 należycie wywiązał się z tego „musu”? Czy Grodzki India Pale Ale dotrzymuje tempa konkurencji? Zapraszam do lektury!!!

Browar Grodzka 15 to pierwszy browar restauracyjny w Lublinie. W Lublinie, który ciągle narzeka na dostęp do dobrego piwa. Najpierw psioczono na PINTĘ, a teraz pałeczkę tych niedobrych, co to nie chcą dostarczać swojego piwa przejął AleBrowar. Jednak z tego co wiem sytuacja ta ulega poprawie. Ostatnio ktoś z lubelskiego minibrowaru postanowił zaspokoić oczekiwania tamtejszych piwoszy i uwarzył IPA. Dziwne, bo taka rzecz jest mocno niespotykana w małych przybytkach. Plusem jest to, że na szczęście puścili kilka butelek w krajowy obieg i można sprawdzić jak wygląda spojrzenie na India Pale Ale na ulicy Grodzkiej 15. W końcu konkurencja jest niemała: Atak Chmielu, Imperium Atakuje, Rowing Jack, Red AIPA, Artezan IPA, czy też Sęp (akurat ten przyleciał i odleciał, ale z dosyć dużym hukiem). Swego czasu również Michał Saks z Brovarnii Gdańsk uwarzył bardzo smakowitego American IPA. Tak, więc byle jakie IPA nie odniesie sukcesu, a grupa odniesienia jest dosyć spora. Oczywiście trzeba mieć na uwadze rozróżnienie pomiędzy brytyjską i amerykańska wersją tego stylu. No dobra, przejdźmy do rzeczy. Grodzki India Pale Ale zawiera 6% alkoholu, a jego ekstrakt to 15%. Oprawa graficzna nie powala. Zwykłe, standardowe i niczym nie przyciągające.Grodzki IPA 2Pssst… Przelewam do sniftera. Piana okazuje się obfita, drobnoziarnista, gęsta, trwała i pięknie oblepiająca szkło. Kolor to mętny odcień ciemnej herbaty.Grodzki IPA 3Zweryfikujmy zawartość. Zapach to chmiel, chmiel i jeszcze raz odrobina karmelu. Pewnie kogoś to zdziwi, ale w smaku dominuje… chmiel. Żywiczno-trawiasta goryczka jest tu wszechobecna. Pod nią występuje niezbyt wyraźna baza słodowa. Z tła cały czas przebijają się karmelowe nuty. Przez kiepskie ciało całość wydaje się monotonna i trochę nudna. Wysycenie na poziomie średnim.

Podsumowując, Grodzki India Pale Ale to całkiem dobre, ale nie zniewalające IPA. Niestety, ale w kwestii tego stylu trzeba naprawdę wznieść się na wyżyny, żeby otrzymać słowa uznania. Zwykła poprawność nie wystarczy. Mimo wszystko nie jest to słaba IPA. Po prostu wymagania piwoszy są coraz większe, więc trzeba postarać się trochę mocniej.

Piwo do nabycia w sklepie Rodzinka-Bis w Warszawie, na ul. Pejzażowej 2 lok.U-2!!

Reklamy

5 thoughts on “Grodzki India Pale Ale, czyli każdy chce mieć IPA

 1. Fakt, że tyle browarów decyduje się na IPA akurat mnie cieszy. To jeden z nielicznych styli poza piwami dojrzewającymi, za który duże koncerny się raczej nie wezmą z uwagi na bardzo niszowego odbiorce. To segment rynku w całości do zagospodarowania przez browarzy rzemieślnicze i dobrze, że ogarniają go one coraz bardziej

 2. Właśnie dzisiaj byłem w browarze na Grodzkiej i piłem to piwo w wersji lanej. Jest świetne! Wypiłem 2 szklanki 0,5 i jeszcze jest mi mało. Jak dla mnie stoi na równi z Atakiem Chmielu, a zapach ma niemal identyczny jak Rowing Jack. Z tego zachwytu kupiłem jeszcze czteropak butelkowego, zobaczymy czy różni się czymś od wersji beczkowej.

 3. Po spróbowaniu wersji butelkowej muszę przyznać rację Autorowi bloga. Piwo smakuje zupełnie inaczej, niż lane z beczki. Nie ma tak intensywnego owocowego aromatu, słabiej wyczuwalna jest baza słodowa, a goryczka jest mocniejsza i gorzej zbalansowana aromatami chmielowymi. O ile wersję beczkową mogę śmiało porównać z produktami Pinty lub AleBrowaru, to butelkowa wypada już o wiele gorzej. Nie mniej jednak, jest to w dalszym ciągu bardzo dobre piwo 🙂

 4. Pingback: PINTA Atak Chmielu, czyli goryczkowy prekursor | Smak Piwa

 5. Everyone was posting recipes, many of them are valid.
  As your food intake is dieting pregnancy restricted you do not have true eating disorders?
  They did not have the same effect on your body, like the Mayo Clinic.
  Our society has seen a drastic increase in eating
  disorders and they are not fat. I thought an informed consumer like I am, like
  you, you were only 2 pounds lighter.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s