Podróże Kormorana Weizenbock, czyli pszekozioł z Olsztyna

Kormoran Weizenbock 1Na początku października zeszłego roku, Browar Kormoran ogłosił, że w związku z poszerzającą się ofertą postanowiono podzielić ją na dwie linie piw. Ma to na celu ułatwić konsumentom ostateczny wybór i „poruszanie się” w całym portfolio. Po miesiącu ogłoszono pojawienie się kolejnej kategorii – Podróże Kormorana. Jakie piwo rozpoczęło olsztyńskie wojaże? Czy Browar Kormoran w końcu zabrał się za górną fermentację? Zapraszam do lektury!!!

Browar Kormoran zakończył miniony rok w bardzo interesujący sposób. Szczególnie radosną informacją było zdobycie dwóch nagród na European Beer Festival 2012. Porter Warmiński zdobył złoty medal w kategorii Baltic Porter, a Orkiszowe z miodem zajęło trzecie miejsce (brązowy medal) w kategorii Speciality Honey Beer. Wreszcie polskie specjalności, czyli portery bałtyckie i piwa miodowe zostały docenione poza granicami Naszego kraju. Teraz trzeba poczekać na wyróżnienia dla któregoś India Pale Ale 🙂 Powracając do wątku olsztyńskiego, to tak jak wspomniałem, w browarze dokonano podziału portfolio. Tak oto wyszczególniono „Regionalne z Warmii i Mazur” (Warnijskie, Orkiszowe, Orkiszowe z miodem, Orkiszowe z czosnkiem, Świeże, Rześkie, Warmiak, Marcowe, Cerevisia Marcialis, Olsztyńskie, Podpiwek Warmiński), czyli linia powiązana ściśle z rejonem, na którym urzęduje browar. Drugą kategorią są „Specjały Kormorana” (Porter Warmiński, Wiśnia w Piwie, Jabłko w Piwie, Śliwka w Piwie, Miodne, Krzepkie, Kormoran Jasny, Kormoran Ciemny, Szoko, Irish Beer, Świąteczne) będące polem poszukiwań dla odkrywców nowych smaków. Najnowszą linia to „Podróże Kormorana”, która jest tworzona przez „wyjątkowe piwa, w których łączymy charakterystyczne cechy stylu i miejsca, w którym się narodziły z tradycjami naszego regionu, jako nasz wkład w kultywowanie wielowiekowych tradycji piwowarskich”. Co takiego poszło na pierwszy ogień? Wybrano kierunek niemiecki i pszenicznego koźlaka. W taki oto sposób na sklepowe półki trafiło piwo o nazwie – Podróże Kormorana Weizenbock. Zawiera ono 6,8% alkoholu i charakteryzuje się ekstraktem na poziomie 16,5%. W składzie zawarty jest miód (dodany przed fermentacją), co bardzo nie spodobało się wielu osobom. Jestem jednak zwolennikiem oceniania po wcześniejszym spróbowaniu. Oprawa graficzna? No i tu zaczyna się kosmos. Etykieta jest wykonana z przyjemnego w dotyku papieru, a smaczku dodają wypukłe litery. Tego nie kupujemy tylko oczami, ale też dotykiem. Z przodu widnieje numer warki, na szyjce wisi książeczka, a wszystko zamknięte jest pięknym, dedykowanym kapslem. Dosłownie mistrzostwo. Ciekawostką jest to, że niewykorzystane etykiety trafiły na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cena za około 1500 sztuk tego cuda osiągnęła 102,50 zł…Kormoran Weizenbock 2Pora otworzyć. Przy nalewaniu drobnoziarnista piana urosła do średnich rozmiarów. Jednak po chwili opadła do jedno centymetrowego kożucha. Kolor to mętny, bursztynowo-brunatny odcień.Kormoran Weizenbock 3 Oby etykieta nie okazała się jedynym pozytywem. Zapach to zestawienie bananów, drożdży, suszonych owoców i delikatnego miodu. Ogólnie przyjemny. W smaku od początku czuć typową pszenicę, czyli banany, goździki i drożdże. Dalej do głosu dochodzą słodkie rodzynki i dosyć wyraźne owoce (jabłka?!). Następnie mamy wycofującą się kwaskowatość. Całość treściwa i zbalansowana. Wysycenie na poziomie średnim, w stronę niskiego.

Podsumowując, Podróże Kormorana Weizenbock to bardzo smakowite i porządne piwo. Nareszcie Browar Kormoran zabrał się za górną fermentację. Szczerze mówiąc to nie spodziewałem się tak dobrego debiutu. Dużo osób bało się zawartego w składzie miodu, ale wydaje mi się, że nie potrzebnie. Delikatna słodycz jaką on wprowadza, fajnie dopełnia smak. Czy PKW jest lepsze niż Psze Koźlak? W sumie nieistotne, bo tego drugiego już nie ma i nie będzie. Z niecierpliwością czekam na kolejne Podróże Kormorana.

Piwo do nabycia w sklepie Rodzinka-Bis w Warszawie, na ul. Pejzażowej 2 lok.U-2!!

6 thoughts on “Podróże Kormorana Weizenbock, czyli pszekozioł z Olsztyna

  1. Zgodzę się z tobą , kormoranowy weizenbock jest bardzo sympatycznym piwem . Dodanie miodu przed fermentacją wpłynęło na aromaty jakie oferuje te piwo – stąd te owoce .
    A co do samych podróży, to myślę że na razie , kormoran będzie zwiedzał raczej bliskie nam rejony , wiec chwilowo IPA bym się nie spodziewał .

  2. Niedawno na rynek trafiła nowa warka. Druga odsłona jest równie znakomita. Fajne i ciekawe piwo na jesienno – zimową aurę.

  3. Pingback: Podróże Kormorana American IPA, czyli odwaga z warmińskim rodowodem | Smak Piwa

  4. Pingback: I Warmiński Konkurs Piw Domowych 2013, czyli olsztyńskie święto piwa | Smak Piwa

  5. Pingback: Podróże Kormorana Witbier, czyli synonim orzeźwienia | Smak Piwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s