Efes Pilsen, czyli turecki klasyk

Dzisiaj mój wybór padł na pierwszą z tureckich zdobyczy. Piwo, które jest dostępne w praktycznie każdym sklepie, barze, czy też hotelu. Efes Pilsen to najbardziej popularny złocisty trunek w Turcji. Będzie to jedna z czterech pozycji zakupionych podczas tegorocznego urlopu. Czy turecka koncernówka powinna być wzorem dla Naszych rodzimych „gigantów”. Czy piwo, które się produkuje, a nie warzy może mieć smak? Zapraszam do lektury!!!

Jak już wspomniałem, Efes Pilsen to najszerzej dostępne piwo w Turcji. Przebywanie w tym kraju wiąże się z tym, że będziemy mieli bezustanny kontakt z tą marką. Każdy krok i każde spojrzenie w bok przyczynia się do bombardowania Naszego umysłu logotypem giganta. 82% sprzedaży piwa w europejsko-ajatyckim państwie generuje właśnie Efes. W 2009 roku produkcja trunku osiągnęła 35 milionów hektolitrów. Ponadto eksportowany jest on do 60 krajów na całym świecie. Pod popularnym brand’em występują jeszcze między innymi smakowe odmiany (na to już nie miałem sił), wersja ciemna, light i niefiltrowana (recenzja już niedługo). Przejdźmy do opisu. Efes Pilsen zawiera 5% alkoholu, a ekstrakt pozostaje zagadką. W składzie wyszczególniono również ryż i cukier. Wszystko to w bardzo fajnym bączku o pojemności…0,5 litra. Etykieta prosta, czytelna, schludna i oszczędna.Pora otworzyć. Pssst… Przy nalewaniu piana rośnie do średniej wielkości. Pomimo tego, że ładnie oblepia szkło, to w krótkim czasie opadła do minimum. Kolor jasno złoty, słomkowy.W 40-stopniowym upale było na prawdę dobre. Jak jest teraz? Zapach to słód i delikatny chmiel. Ogólnie mało wyraźny. W smaku czuć przyjemną słodowość, która dopełniana jest przez delikatne kukurydziane nuty. Na finiszu lekka chmielowa goryczka. Całość  orzeźwiająca, lekka i delikatnie słodkawa.

Podsumowując, Efes Pilsen to naprawdę sympatyczne piwo. Może niczym nie zaskoczy, ale nawet w normalnych warunkach (20-25°C) pije się je bez jakiejś odrazy. Pomimo tego, że jest to tylko i wyłącznie koncernówka, smakiem przebija Nasze rodzime produkty od „wielkiej trójcy”. Za cenę proponowaną w Polsce raczej nie warto, ale jeśli ktoś ma ochotę spróbować, na pewno nie będzie jakoś szczególnie rozczarowany.

1 thought on “Efes Pilsen, czyli turecki klasyk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s