Rowing Jack, czyli IPA na dobry początek

Rowing Jack 1 (2)Dzisiaj 5 maja, czyli dzień, w którym piwna rewolucja nabiera tempa. Polska doczekała się nowego browaru kontraktowego!!! Co to oznacza? A no tyle, że będziemy raczeni wymyślnymi piwami. Wszyscy mają nadzieję, że w każde z nich będzie wkładana pasja i miłość  do złotego trunku. Pierwszą próbą dla AleBrowaru jest Rowing Jack. Czy nieoczekiwany debiut się udał? Czy PINTA doczekała się równych sobie? Zapraszam do lektury!!!

AleBrowar to nowy browar kontraktowy. Tworzą go osoby, które mówią o sobie krótko – „Jest nas trzech i kochamy piwo”. Ktoś powie, że banalne, ale jak widać tyle wystarczy, żeby zacząć realizować swoje pasje na wyższym poziomie.  Chęć dzielenia się nimi zaowocował powstaniem tegoż projektu. Wszystko rozpoczyna się bardzo konkretnie. Premiery rozsiane po całej Polsce, firmowe szklanki, podstawki, koszulki, longsleevy, bluzy. Jednym słowem pięknie. Jednak najważniejsze jest piwo. Pierwszy do pojedynku staje Rowing Jack, czyli przedstawiciel stylu India Pale Ale. Zawiera on 6,2% alkoholu i osiąga ekstrakt na poziomie 16%. Etykieta… No właśnie. Po zaprezentowaniu grafiki, spotkała się ona z bardzo skrajnymi opiniami. Beznadziejne, wspaniałe, nijakie i wiele innych. Mi osobiście nie do końca wszystko pasuje. Wydaje się, że miało być luźno, pomysłowo, inaczej, ale wyszło słabo. Całość zbyt mocno nawiązuje do stylu wykonania etykiet z Ministerstwa Browaru. Z kolei rysunkowe postaci wydają się inspirowane pierwotną PINTĄ, ale to już chyba tylko moja nadinterpretacja. Kwestia nazwy też jest dla mnie zagadką. Dlaczego obcojęzyczna? Chyba ktoś tu przekombinował. Na pochwałę zasługuje logo. Proste, nieskomplikowane i ładne.Rowing Jack 2 (2)Otwieram. Po przelaniu do szklanki, oczom ukazuje się biała, drobnoziarnista, gęsta, średniej wielkości piana. Kolor ma odcień miedziowo-herbaciany.Rowing Jack 3 (2)Pora na to, co najistotniejsze. Zapach to cytrusy, żywica, czerwone owoce, z delikatnym ananasem (!) na końcu. Biorę pierwszy łyk. Początek dosyć łagodny, słodowy. Następnie do głosu dochodzi wyraźna cytrusowo-żywiczna goryczka. Posmak ten pozostaje bardzo długo na podniebieniu. W tle minimalnie karmelowe akcenty i ciekawa ananasowa nuta. Całość zadziwiająco lekka, ułożona i niezbyt treściwa. Wysycenie na poziomie średnim, w stronę niskiego.

Podsumowując, Rowing Jack to bardzo smaczne piwo. Zacząłem od niego, ponieważ chciałem porównać je (mniej więcej) z Atakiem Chmielu. Może i nie bije wyrobu PINTY na głowę, ale też nie ma się czego wstydzić. Jednak ze wszystkich mocno chmielonych nowości zajmuje ono u mnie 3 miejsce. Najbardziej nachmielone polskie piwo, 80 jednostek IBU zapewni niezapomniane przeżycia”? Ja tego nie wyczuwam. Mimo wszystko AleBrowar rozpoczyna swoją działalność w dobrym stylu. Sypnęli chmielu, a to mi odpowiada. Teraz kolej na Lady Blanche

Reklamy

21 thoughts on “Rowing Jack, czyli IPA na dobry początek

 1. Pingback: Lady Blanche, czyli kontrowersyjny witbier z brodą | Smak Piwa

 2. Pingback: PINTA Dymy Marcowe, czyli jak trudno być najlepszym | Smak Piwa

 3. Pingback: Black Hope, czyli ostatnia nadzieja AleBrowar-u | Smak Piwa

 4. „Jednak ze wszystkich mocno chmielonych nowości zajmuje ono u mnie 3 miejsce” A jakie jest wg Pana najbardziej nachmielone piwo? Narazie najbardziej nachmielony był dla mnie Atak Chmielu. Pzdr

 5. Pingback: Sweet Cow, czyli dalszy ciąg piwnej rewolucji | Smak Piwa

 6. No dobra , po kilku tygodniach zastanawiania nad tym czy AleBrowar będzie czymś mnie zaskakiwał , postanowiłem Skarżysko z okazji jaką była premiera dwóch innych piw i zakupić do spróbowania Rowling Jacka .
  Pierwsze co mi się rzuca po przelaniu piwa do kufla, że moje piwo kolorystycznie jest mniej miedziane , a bardziej herbaciane ( przynajmniej porównując do zdjęcia ) .
  Smakowo , zgodzę się z przedmówcą że goryczka jest „żywiczna” i bardzo długo pozostaje na języku . Mi by bardziej pasowało , jakby te karmelowe akcenty były bardziej rozbudowane , no ale cóż na razie pozostaje to w sferze marzeń – chyba że ktoś by postanowił spełnić takie drobne życzenie .
  Całościowo oceniając piwo , stwierdzam że przyjemnie się je pije , chociaż małżonka nieco narzekała że zbyt goryczkowate , pomimo tego że ona zawsze pije piwo z sokiem ( wiem, straszne ) .

 7. Miałem przyjemność skosztować wreszcie tego piwa-z nalewaka, i mam dużo zastrzeżeń. Pierwsze to brudna barwa, drugie to fakt, że jest to chyba American IPA, a nie brytyjskie IPA, bo jak wyjaśnić całą gamę amerykańskich chmieli? Przez te chmiele również, piwo zyskało żywiczność-nasuwa się na myśl spruce beer albo fatalny pilzner z Miłosławia, a straciło głębię. Jest pijalne, ale nie za tę cenę to raz, a dwa nie odzwierciedla stylu, jakim szermuje. Przykładem typowego IPA będzie Fuller’s gdzie mamy do czynienia z potrójnym atakiem chmielu-jest duża goryczka-dużo większa niż w Rowing Jack’u-właściwie straszyli, a ono wcale takie gorzkie nie jest, jest bogaty, bujny aromat chmielowy-tutaj znowu Rowing Jack odstaje, bo jest płaski i jest chmielowy smak, ale chmielu wyrazistego, pachnącego, a nie trawiastej cytryny.

 8. Pingback: Saint No More, czyli wróć prawdziwy Mikołaju | Smak Piwa

 9. Pingback: Sęp, czyli chmielowy kociołek Panoramixa | Smak Piwa

 10. Pingback: Podsumowanie piwnego roku 2012 | Smak Piwa

 11. Pingback: Artezan IPA, czyli brytyjsko nachmielony jeż | Smak Piwa

 12. Pingback: Grodzki India Pale Ale, czyli każdy chce mieć IPA | Smak Piwa

 13. Pingback: PINTA Atak Chmielu, czyli goryczkowy prekursor | Smak Piwa

 14. Pingback: PINTA Oto Mata IPA, czyli piwo z ryżem | Smak Piwa

 15. Pingback: Cuda na Kiju, czyli rozczarowanie na badylu | Smak Piwa

 16. Pingback: King of Hop, czyli samozwańczy król | Smak Piwa

 17. Pingback: Czerwony Kapturek, czyli urodzinowy eksperyment | Smak Piwa

 18. Pingback: Podróże Kormorana American IPA, czyli odwaga z warmińskim rodowodem | Smak Piwa

 19. Pingback: Brew Dog Anarchist Alchemist, czyli uczcijmy IPA Day | Smak Piwa

 20. Pingback: Golden Monk, czyli dzika zmiana planów | Smak Piwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s