American IPA, czyli trochę Ameryki w Polsce

Premiera American IPA (Brovarnia Gdańsk) zbiegła się w czasie z launch’em PINTA Imperium Atakuje. Z pewnością są to dwa nieszablonowe piwa. Piwa, które z definicji detronizują resztę konkurencji. Dodatkowo zawierają tyle chmielu, co dziesięć dowolnie wybranych polskich piw (z paroma wyjątkami). Stąd też pytanie, czy zbieżność premier obu  nowości nie „zabija” żadnego z nich? Czy ojciec American IPA (Michał Saks) udowadnia, że jest nietuzinkowym piwowarem? Zapraszam do lektury!!!

Pojawiające się w tym roku piwa mogą napawać Nas optymizmem. Już jest ciekawie, a zapowiada się jeszcze lepiej. Jak widać browary restauracyjne też nie śpią. Brovarnia Gdańsk postawiła na Dymione Marcowe oraz American IPA. Dzisiaj będzie o tym drugim. Pojawiło się ono w Warszawie, więc wycieczka nad morze nie jest konieczna. Piwo te jest przedstawicielem gatunku american india pale ale. Zawiera ono 4,5-6% alkoholu (brak informacji na butelce, do jednoznacznych danych nie dotarłem)  i charakteryzuje się ekstraktem na poziomie 16%. Etykieta mocno amerykańska, sympatyczna dla oka. Minus za brak parametrów.Przelewam do szklanki. Piana średniej wielkości, gęsta, trwała, oblepiająca szkło. Kolor jest… złoty, klarowny. Pewnie spodziewaliście się czegoś, w bardziej herbacianym odcieniu (jak Atak Chmielu).Teraz chwila prawdy. Zapach dosyć wyraźny, intensywny chmiel, owoce, kwiaty. Jak najbardziej przyjemny. Smak? W głównej roli występuje chmiel, a nawet  sporo chmielu. Za nim podążają owocowo-kwiatowe nuty. Końcówka dziwnie pusta, bez należytego finiszu. Tło całości trochę za mało treściwe. Wysycenie średnie, w stronę niskiego.

Podsumowanie? Piwo dobre, ale jednak lekko rozczarowało. Być może jest to spowodowane zbliżającym się terminem ważności (14.04.2012) lub też wysoko postawioną poprzeczką przez inną nowość (Imperium Atakuje). Spodziewałem się za dużo i pewnie to miało wpływ na ostateczny odbiór. Wszystko to nie zmienia jednak faktu, że American IPA jest niespotykane, nietuzinkowe i warto po nie sięgnąć!!! Ostatnimi czasy polski rynek raczy Nas bardzo dobrymi piwami i moje oczekiwania ciągle rosną. W sumie taka sytuacja cieszy, ponieważ jeśli można powybrzydzać nad takim AIPA, oznacza to, że browarnictwo nad Wisłą ma się coraz lepiej!!! Michałowi Saksowi gratuluję uwarzenia opisywanego piwa 🙂

 Piwo do nabycia w sklepie Rodzinka-Bis w Warszawie, na ul. Pejzażowej 2 lok.U-2!!

5 thoughts on “American IPA, czyli trochę Ameryki w Polsce

  1. Pingback: Co nowego Nas czeka? | Smak piwa

  2. Pingback: Grodzki India Pale Ale, czyli każdy chce mieć IPA | Smak Piwa

  3. Pingback: PINTA Atak Chmielu, czyli goryczkowy prekursor | Smak Piwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s