Aecht Schlenkerla Eiche Doppelbock – najbardziej hardkorowa wędzonka?

Dzisiejszy Dzień św. Patryka postanowiłem uczcić jakimś specjalnym piwem. Guinness odpada, bo to zbyt banalne. Poza tym nie ma obowiązku wypicia stouta. Czy musi być brytyjskie? Też nie. Z tłumu piw, które chciały znaleźć się w moim menu wybrałem jedno, które jest wyjątkowe i specyficzne – Aecht Schlenkerla Eiche Doppelbock Czy była to właściwa decyzja? Zapraszam do lektury!!!

Przy recenzji innego wyrobuBrauerei Heller-Trum wspominałem, że browar ma w swoim portfolio kilka ciekawych pozycji. Pomimo, że Märzen jest najpopularniejszym wyrobem, to właśnie Eiche Doppelbock wydaje się mieć do zaoferowania najwięcej. Piwo zawiera 8% alkoholu i może pochwalić się ekstraktem na poziomie 18,9%. W tym wypadku do wędzenia słodu używa się drewna dębowego, a nie (jak w przypadku pozostałych Schlenkerli) bukowego. Etykieta utrzymana w typowej dla Heller-Trum stylistyce. Do tego ciężka do rozczytania, gotycka czcionka i mój ulubiony typ butelki, czyli euro.Czas przelać zawartość do szklanki. Oczom ukazuje się średnia, ale nietrwała piana. Po chwili zredukowała się do niewielkiego pierścienia. Jednym słowem beznadziejnie. Z kolorem już lepiej. Tutaj mamy bardzo ładny rubinowo-miedziany odcień.Pora na przyjemności. Aromat nie zaskakuje. Głównie zapach wędzonki z domieszką słodu i karmelu. W smaku jest trochę inaczej. Tutaj prym wiedzie mocna słodowość z wyraźnym karmelem. Wszystko dopełnione jest sporą wędzonką, która jednak nie jest tak wyraźna jak w innych Schlenkerlach. Na finiszu intesywna goryczka z dodatkiem rozgrzewającego alkoholu. Całość o dziwo lekka i mało (?!) treściwa jak na taki ekstrakt. Może to wina niewielkiego wysycenia? Zdecydowanie jest ono za niskie. Moc piwa ujawnia się z czasem, w postaci rozluźnienia umysłu.

Podsumowując, Aecht Schlenkerla Eiche Doppelbock jest na pewno bardzo ciekawym piwem. Jednak spodziewałem się fajerwerków i najbardziej hardkorowej Schlenkerli, a dostałem „jedynie” bardzo dobry i subtelny trunek.  Dla fanów wędzonek to na pewno pozycja obowiązkowa. Osobiście, pozostanę przy innych produktach z tego browaru (np. Weizen).

Piwo do nabycia w sklepie Rodzinka-Bis w Warszawie, na ul. Pejzażowej 2 lok.U-2!!!

Reklamy

6 thoughts on “Aecht Schlenkerla Eiche Doppelbock – najbardziej hardkorowa wędzonka?

  1. Przynajmniej etykieta zielona… coś zielonego musi być w Patryka 😉 0by nie zielone piwo 😀
    A co do tych wędzonek to żałuję jedynie że w Zielonej Górze niemożna ich nigdzie dostać 😦

  2. Pingback: PINTA Dymy Marcowe, czyli jak trudno być najlepszym | Smak Piwa

  3. Pingback: Kocour V3 Rauchbier, czyli wędzony kocur | Smak Piwa

  4. Pingback: Bracki Rauchbock, czyli Mikołajkowa wędzonka | Smak Piwa

  5. To piwo jest pasteryzowane czy nie? Pytam, gdyż po otwarciu w górę popłynęły z radością drożdżowe „farfocle”. Jeśli są żywe, to rano może być wesoło. 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s