Pożegnanie z Czerwonym Smokiem

Stało się tak jak wszyscy podejrzewali. Seria Smoków z Browaru Fortuna przechodzi do historii… W związku z niedawną decyzją nowych właścicieli zakładu, postanowiłem pożegnać się z tym, które najlepiej zapadło mi w pamięci. Według mnie Czerwony Smok najlepiej utrzymywał swoją formę podczas, gdy Srebrny, Złoty i Czarny potrafiły sięgać granicy pijalności. Jak wypadło pożegnanie? Czy będzie za czym tęsknić? Zapraszam do lektury!!!

Wiosną ubiegłego roku Browar Fortuna został przejęty przez polsko-belgijską spółkę IBG. , która zapewne była udziałowcem w Browarze Kielce. Jak się skończyło pamiętamy. Tutaj jednak obiecano pewne inwestycje i zmiany, które właśnie nadchodzą. Po odświeżeniu etykiet Czarnego, Czarnego Miodowego (obecnie Miodowe), wprowadzeniu Wiśniowego i stworzeniu nowej marki – Miłosław, pora na uśmiercenie Smoków. Smoków, które ostatnimi czasy jakością nie grzeszyły (DMS stał się nieodłączną ich częścią). W związku z ich wycofaniem postanowiłem się z nimi pożegnać. Najlepsze wrażenie robił na mnie Czerwony, więc to on dzisiaj gości na moim stole. Piwo ciemne, zawierające 5,8% alkoholu i charakteryzujące się ekstraktem na poziomie 12,2%. Etykieta klasyczna (w tym wypadku w czerwonej tonacji) dla serii, która bardzo mi się podoba.

Po przelaniu do szklanki pojawia się średniej wielkości piana, która jednak szybko opadła do zera. Kolor ciemnej owocowej herbaty, pod światło rubinowy, przejrzysty.W zapachu ciemne słody, trochę paloności, wyraźny karmel i orzechy. Smak to z kolei subtelna paloność, gorzka czekolada oraz wspomniany karmel i orzechy. Pomimo fajnej treściwości, końcówka jest lekko wodnista, bez należytego finiszu. Ktoś niestety pożałował chmielu. Niskie wysycenie też nie pomaga całości.

Podsumowując, pomimo swoich wad Czerwony Smok jest piwem, za którym będę tęsknił. Przyjemny ciemniak w bardzo dobrej cenie. Myślałem, że ostatnie partie będą nieprzyzwoicie słabe po to, aby ludzie za nim nie tęsknili. Jednak myliłem się i jest sympatycznie. Może warto pożegnać całą serię…?!

Piwo do nabycia w sklepie Rodzinka-Bis w Warszawie, na ul. Pejzażowej 2 lok.U-2!!! Jednak polecam udać się do Piotra i Pawła, ponieważ tamtejsze ceny Smoków są bardzo niskie.

Reklamy

4 thoughts on “Pożegnanie z Czerwonym Smokiem

  1. Nie ma co się bać zniknięcia tego piwa, na facebooku, na jednym z większych polskich blogów na temat piwa, pod wiadomością o zniknięciu smoków z rynku, widziałem komentarz (z) oficjalnej strony browaru, mówiący o tym, że „receptury nie zostaną zapomniane”, więc jest spora szansa na to, iż piwa te zostaną wycofane ze sprzedaży jedynie na jakiś czas znów się pojawić, np. pod inną marką 🙂

  2. Pingback: Pożeganie ze Srebrnym Smokiem | Smak piwa

  3. Pingback: Pożegnanie ze Złotym Smokiem | Smak piwa

  4. Pingback: Podsumowanie piwnego roku 2012 | Smak Piwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s