Primátor Rytířský, czyli „jasny porter”

”Specjalne jasne piwo”, które swoimi parametrami zawstydza nawet Imperatora z browaru Jabłonowo? W dodatku nie jest to kolejny polski eksperyment, a wytwór Naszych południowych sąsiadów. Tak. Tych, którzy specjalizują się w lekkich i niskoprocentowych piwach. Czy zatem Primátor Rytířský będzie dowodem na to, że Czesi potrafią, a Polacy nie? Zapraszam do lektury!!!

Primátor Rytířský to dziecko czeskiego browaru Náchod. Piwa wychodzące spod ich skrzydeł nie schodzą poniżej pewnego poziomu. Mam nadzieję, że tym razem też trafi mi się co najmniej poprawna sztuka. Rycerskie charakteryzuje się wysokimi parametrami: 9% alkoholu i 21% ekstraktu. Etykieta to klasyczny wzór dla serii Primatorów. Schludna i czytelna grafika – mi się podoba.Piana raczej średnia, ale była obecna do końca degustacji, w postaci 1-centymetrowej warstwy. Kolor piwa odpowiada jego mocy – ciemnozłoty, wpadający w miedź.Zapach to przede wszystkim intensywny słód, cukierkowatość, alkohol i lekka ścierka. Zaczynam obawiać się o smak. Tu dominuje słód, który podobnie jak wszystko, przykryty jest przez cukierkowatą słodycz. Alkohol dość mocno wyczuwalny, a finisz to goryczka od niego pochodząca. Całość ciężka, zalegająca i rozgrzewająca. Może, gdyby wysycenie było wyższe…?

Podsumowując, stwierdzam, że Primátor Rytířský to piwo słodkie i… nic więcej. Taką moc akceptuję tylko w porterach i „belgach”, gdyż oferują one coś więcej niż smak cukierków w płynie. Dla mnie to po prostu wyrób na miarę taniej serii z Jabłonowa. Tyle, że cena wyższa. Jednak chyba każdy powinien spróbować czegoś takiego, aby wyrobić sobie na ten temat opinię. Na deser dowód, że „biały porter” zbliża się do Nas wielkimi krokami…:) Piwo do nabycia w sklepie Rodzinka-Bis w Warszawie, na ul. Pejzażowej 2 lok.U-2!!!

6 thoughts on “Primátor Rytířský, czyli „jasny porter”

  1. Pingback: Primator Double, czyli waga ciężka według Czechów | Smak Piwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s