Wesołych Świąt od PINTY i… Smaku Piwa!!!

Ostatnia w tym roku nowość z PINTY. Wesołych Świąt to piwo w stylu oatmeal stout, czyli po prostu stout owsiany. Kolejny innowacyjny gatunek na polskiej pustyni piwnej. Tym razem poprzeczka jest bardzo wysoko postawiona. Po słabym Ale Szycha nie dopuszczam do siebie kolejnego rozczarowania. Czy rok 2011 zostanie zakończony w pozytywny sposób? Zapraszam do lektury!!!

Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to, czy Wesołych Świąt jest piwem okazjonalnym? Według mnie nie. Ciekawy i sprytny zabieg marketingowy, mający na celu ułatwienie wyboru na ten magiczny okres. W cenie 2-3 Tyskich, Lechów, Żywców, czy innych Żubrów mamy tutaj coś unikatowego. Piwni laicy mogą poznać kawałek ciekawego świata browarnictwa regionalnego. Sam byłem świadkiem sytuacji, kiedy żona chciała sprawić mężowi prezent w postaci „poproszę jakieś niespotykane piwo pod choinkę”. No i wyszła ze sklepu ze świąteczną PINTĄ. Mam nadzieję, że moja teoria okaże się trafna. No, ale do rzeczy.

Na temat etykiety coś niby już padło. Typowo świąteczna, bajkowa, po prostu rewelacyjna. Jakie parametry? Alkohol – 4,5% i ekstrakt – 13,1%. Po przelaniu piwa do szklanki, oczom ukazuje się średnia, gęsta, brązowy piana. Niestety nietrwała, szybko opadająca do minimum. Jednak dosyć fajnie oblepiająca szkło. Kolor piwa czarny, smolisty, nieprzejrzysty. Jednym słowem idealny.W zapachu odnajdziemy kawę, czekoladę i sporą paloność. Niestety woń jest trochę mało intensywna. Jak zatem smakuje? Od początku dominuje palność, kawa i gorzka czekolada. Dosyć wytrawne, zero słodkich akcentów, których oczekiwałem. Wyczuwalna lekka kwaskowatość, całość gładka, aksamitna, a przy tym oleista. Chyba trochę brakuje treści. Według mnie nie jest to stout owsiany, a po prostu zwykły dry stout.

Podsumowując, Wesołych Świąt to bardzo dobre piwo. Mam nadzieje, że zagości na stałe w ofercie PINTY. Uważam, że następna warka będzie nosiła inną nazwę, o czym już wspomniałem. Oby ta otoczka była jedynie zabiegiem marketingowy. Ten stout zasługuje na zagoszczenie w stałym repertuarze PINTY na dłużej. Bitwa o tytuł Piwa Roku odbędzie się pomiędzy nim, a Atakiem Chmielu. Jednak lekki niedosyt zostaje i szkoda, że nie jest to typowy stout owsiany.

Piwo do nabycia w sklepie Rodzinka-Bis w Warszawie, na ul. Pejzażowej 2 lok.U-2!!!

NA KONIEC, ŻYCZĘ WSZYSTKIM WESOŁYCH, RADOSNYCH I POGODNYCH ŚWIĄT!!!

4 thoughts on “Wesołych Świąt od PINTY i… Smaku Piwa!!!

  1. Wesołych Świąt trzymałem specjalnie na wczorajszy wieczór, miałem wypić „do ubierania choinki”. Niestety przeziębienie sprawiło, że stout od Pinty musi jeszcze trochę poczekać 😦

  2. Pingback: Viva La Vita, czyli niech żyje PINTA | Smak Piwa

  3. Pingback: Książęce Korzenne Aromatyczne, czyli przyprawowy koncerniak | Smak Piwa

  4. Pingback: Cuda na Kiju, czyli rozczarowanie na badylu | Smak Piwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s