India Pale Ale – co to za twór?

Streszczę w jednym zdaniu to, czego można się spodziewać. Brytyjskie IPA to górnofermentacyjne piwo o wyraźnym chmielowym smaku.

Tak, więc na warsztat idzie Cornish IPA. Złoty medalista na International Beer Challenge 2009 oraz zdobywca srebrnego medalu na International Beer Challenge 2010. Całkiem niedawno, czyli mogę spodziewać się czegoś ponadprzeciętnego. Warzone w St. Austell Brewery – browarze narodzonym w 1851 roku. Zawartość alkoholu wynosi 5%. Piwo refermentowane w butelce. Zakupione w Marks & Spencer.

Pora otworzyć i przelać do szkła. Piana jest duża i średnioziarnista. Po pewnym czasie zredukowała się dosyć mocno, ale ciągle oblepiała szklankę. Kolor jasny, wpadający w pomarańcz. Lekka mętność spowodowana jest drożdżami obecnymi w butelce (użyte do refermentacji). Tak oto się prezentuje:

Zapach to przede wszystkim cytrusy, cytrusy i cytrusy. Ponadto jest lekko trawiasty z wyraźnymi akcentami chmielu.

Pora przejść do najprzyjemniejszego. Łyk… w smaku spora cytrusowość (grejpfrut, słodka pomarańcza, cytryna). Później do głosu dochodzi spora ziołowa goryczka. Pozostawia ona długi posmak. Spod wszystkiego nieśmiało wychyla się lekka słodowość. Jednakże całości brakuje trochę głębi. Wysycenie jest duże, fajnie musujące. Niby dobrze dopasowane, ale mogłoby być kapkę mniejsze.

Podsumowując, Cornish IPA to bardzo dobry przedstawiciel gatunku. Ma wszystko co powinno znaleźć się w takim piwie. Pomimo lekkiej monotonni w smaku i braku złożoności mogę je śmiało polecić każdemu. Tak, więc do Marks & Spencer marsz!!!

Reklamy

One thought on “India Pale Ale – co to za twór?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s